Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Kabrhel, České Petrovice

U silnice z Mladkova do Českých Petrovic ve východních Čechách, nedaleko odbočky ke Kašparově chatě, stojí u silnice pomníček respicientu finanční stráže Františku Kabrhelovi. Text na omšelém pomníčku hlásá kolemjdoucím:

"Zde výbuchem granátu tragicky zahynul dne 4. XII 1946 při výkonu hraniční strážní služby respicient Finanční stráže František Kabrhel ve věku 32 let."

Respicient Kabrhel z oddělení finanční stráže České Petrovice při služební pochůzce nešťastnou náhodou zakopl o odhozený ruční granát. Zemřelý zanechal po sobě manželku, šestiměsíční dítě a vlastní matku, kterou živil. Zaměstnanecká rada inspektorátu finanční stráže v Králíkách uspořádala ve prospěch rodiny tragicky zemřelého sbírku s celkovým výtěžkem 33 403 korun.

František Kabrhel se narodil 19. srpna 1914, u sboru finanční stráže sloužil od 11. dubna 1938. V období protektorátu, konkrétně v roce 1941, tedy po zrušení finanční stráže, sloužil na pražském magistrátu. 

O případu Františka Kabrhela referoval v roce 1947 dvakrát krátce i časopis finanční stráže Hlas Hranice. V čísle 10 z roku 1947 můžeme na straně 13 čísti:

Za respicientem Františkem Kabrhelem

Hraniční strážní služba je těžká. Na naše hlídky číhá mnoho nástrah a nebezpečí...

Respicient František Kabrhel odcházel na sklonku minulého roku do služby a netušil, že více se z ní nevrátí. Pohozený granát předčasně vyhasil jeho život, kypící zdravím a láskou k rodině, vlasti, kolegům i službě...

Právě tak, jak tiše nám milý kamarád odešel, odhalili jsme mu letošního léta, přímo na místě tragedie pomníček na státní hranici, skrásnou vyhlídkou do kladské roviny.

Kolega Kabrhel věčně zůstane na hranici s námi a kamarádi z řad finanční stráže budou si stále připomínat jeho památku, když při výkonu hraniční strážní služby budou procházet okolo jeho pomníčku.

-J.R.- 

 

Umístění pomníčku:

GPS: 50°7'1.07"N, 16°37'41.584"E

 

Fotografie nám zaslal pan Pavel Vašata, za což mu velmi děkujeme!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pomník

(Pavel Klusal, 3. 11. 2016 15:59)

Dobrý den,
výše uvedený pomník již není u silnice, ale cca o 2 metry výše s obnovenou náhrobní deskou, kdy jsou vybudovány dřevěné schůdky k pietnímu místu. Foto pořízeno v říjnu 2016.

zmizelá deska

(Jaroslav Beneš, 17. 7. 2016 17:15)

Vážená paní Foglová,

o zmizelé desce nevím, jen doufám, že není ukradena, ale například se obnovuje, či něco podobného. O pomníček se totiž starají pánové z Východočeského klubu celních veteránů:
http://www.vkcv.estranky.cz/clanky/aktuality/zapomenuty-pomnicek---resp.-fs-frantisek-kabrhel.html
http://www.vkcv.estranky.cz/clanky/aktuality/zapomenty-pomnicek-----ii.-cast.html
Zkuste se obrátit s dotazem na ně.

S přátelským pozdravem,

Jaroslav Beneš

Zmizelá deska

(Veronika Foglová, 17. 7. 2016 17:00)

Dobrý den, před několika týdny jsem byla v Českých Petrovicích, kde jsem vyfotila i pomníček Františka Kabrhela...avšak bez desky a umístěný nikoli u silnice, nýbrž nad ní vedle smrku. Ráda bych věděla, kam se ona deska poděla, jestli jde o cílenou demontáž nebo krádež.
Děkuji za odpověď.