Jdi na obsah Jdi na menu
 


Replika hraničního sloupu v Bartošovicích

V nejvýznamnější den našich novodobých dějin, 28. října 2011, byla ve 14 hodin v Bartošovicích v Orlických horách odhalena replika předválečného hraničního sloupu. O výstavbu repliky, která stojí téměř na místě, kde stál do roku 1938 originální sloup, se zasloužil především Zdeněk Zídka, náš přední badatel v oboru historie Finanční stráže a to za významného přispění města Rokytnice v Orlických horách.

Replika sloupu byla zhotovena za podpory a podle plánů Československé obce legionářské jednoty Mladá Boleslav. Mladoboleslavští postavili v roce 2003 první repliku československého hraničního sloupu na hraničním přechodu v Dolní světlé v Lužických horách. Od té doby vznikla u nás celá řada replik těchto sloupů, se kterými pomáhali právě mladoboleslavší legionáři. 

Replika sloupu je provedena velmi pečlivě a místo působí důstojným dojmem. Spolu s odhalením sloupu byla znovuvysvěcena socha svatého Jana Nepomuského, která stojí nedaleko hraničního sloupu u hraničního mostu. Socha a její okolí prošlo úpravou a opravou a dnes byla proto socha slavnostně vysvěcena.

Součástí celé vzpomínkové akce byla i malá výstavka cedulí a fotografií se vztahem k Finanční stráži a Orlickým horám. Pro hosty bylo připraveno i malé občerstvení.

Celou akci v Bartošovicíh jest lze hodnotiti jako velmi vydařenou.

Stránky s informacemi o hraničních sloupech jsou zde.

Jaroslav Beneš

28. X. 2011

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář