Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomníček Stanislava Majzlíka

Dne 21. září 1938 bylo napadeno sudetoněmeckými teroristy družstvo SOS v Nových Vilémovicích (u Javorníku, okres Jeseník). Při přestřelce padl dozorce finanční stráže Stanislav Majzlík. Následující den bylo družstvo donuceno ustoupit, zajato bylo 6 jeho členů. Na konci osady při cestě na Hraničky stojí dnes pomník s nápisem: „STANISLAV MAJZLÍK resp. fin. stráže. Zastřelen na tomto místě 21.9.1938“. 

 

Dne 19. září 1948 uctila finanční stráž památku svého kolegy, respicienta finanční stráže Stanislava Majzlíka. Jeho hrob byl poslední, dosud neupravený, a proto tím důstojnější byla slavnost při odhalení pomníku nad jeho hrobem a pamětní desky na místě skonu. Celého aktu se zúčastnili zástupci úřadů, SNB, ROH, SČM, pěveckého sboru Janáček z Jeseníku. Hojná byla účast i příslušníků finanční stráže na čele s náměstkem zemského inspektora finanční stráže země Moravskoslezské vrchním inspektorem Hábou. Při celém aktu účinkovala hudba finanční stráže z Opavy.

 

Pomníček na místě smrti Stanislava Majzlíka je udržován (na rozdíl od jeho hrobu) a dnes se u něj nachází i informační cedule. Dne 8. května 2009 byla u pomníku dozorce Majzlíka, v rámci vzpomínkové slavnosti, odhalena replika československého hraničního sloupu. Více informací např. zde: http://csol-mb.net/vzpominka-na-konec-valky-a-sos-ve-slezsku-na-javornicku-id1527.html

Poloha pomníčku:

N50 19 46.8 E16 58 54.8

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

díky

(Jaroslav Beneš, 8. 8. 2014 12:54)

Dobrý den,

díky za zprávu a za kytičku. Jestli máte fotky a pošlete mi je, rád je zde uveřejním.

JB

díky

(Ivan Pyszczyk, 7. 8. 2014 21:07)

Dnes, 7.8.2014 jsem mu na hrob položil kytičku.