Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novák, Cetviny

     Dozorce Nováka zastřelil nešťastnou náhodou jeho kolega pomocný dozorce finanční stráže Miloslav Salaba. Miloslav Salaba a Václav Novák byli spolu na hlídce na kraji lesa a pozorovali státní hranici. Asi 100 metrů od nich byl na hlídce ještě dozorce finanční stráže Ladislav Dušek. Krátce před 23.30 hod. 29. července uslyšeli Novák a Salaba nějaký hluk od hranic, zvuk motoru a kroky. Dozorce Novák vstal a šel pěšinou podél lesa k Cetvinám přesvědčit se, co se děje. Pomocný dozorce Salaba zůstal na místě. Po nějaké době uslyšel Salaba před sebou kroky a pak i obrys postavy, která se k němu blížila. Podle své výpovědi dvakrát zakřičel „halt“ a jelikož nedostal žádnou odpověď, ihned vypálil na postavu dvě rány z pušky. Teprve potom se ozvalo „to jsem já, Novák“. (nedaleko, pár desítek metrů od hranice, se tou dobou zdržovali rakouští, němečtí, celníci. podle jejich výpovědi žádné dvojité zvolání „halt“ neslyšeli.) Novák se vracel zpět cestou, která je na fotografii vyznačena červenou přerušovanou čarou. Vzápětí po výstřelech se Novák zapotácel a upadl. Pomocný dozorce Salaba se snažil Nováka ihned ošetřit, přivolal dozorce Duška, který zůstal s Novákem a Salaba běžel do Cetvin věc ohlásit a přivést doktora.

     Dušek Nováka utěšoval, a zeptal se ho „kluci, co jste dělali?“. Novák mu odpověděl: „On to do mě pustil i s náustníkem (chránítkem ústí pušky). Já vím, že nebudu, pozdravuj všechny kolegy a musíte mi jít všichni na pohřeb; ty mi pak musíš zatlačit oči.“   Poslední Novákova slova byla: „Nebude Nováka, nebude, já stydnu“.   Doktor se dostavil k dozorci Novákovi ve 0,22 hod. 30. července 1938 a již mohl jen konstatovat smrt. 

Zdroj:

Beneš, J.: Stráž obrany státu 1936-1939, Fortprint, Dvůr Králové nad Labem, 2007.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

historka z Cetvin

(Jan Ciglbauer, 13. 2. 2012 13:46)

Před pár lety kolega instaloval nedaleko Cetvin zalaminovaný list s připomínkou dozorce FS Klimeše a vojína Machta, kteří zde také padli roku 1938. Tento papírový pomníček zde vydržel asi tak týden, než ho někdo "uvědomělý" zlikvidoval, ale zrovna v té době zde jeden z autorů chystané knihy o Novohradských horách pořizoval různé fotografie a všiml si i tohoto pomníčku a dokonce jeho fotku zařadil do publikace a tak je památka na papírový pomník uchována v knize Novohradské hory a Novohradské podhůří od nakladatelství Baset.
Tak to jen taková vzpomínka na jednu novodobou partyzánštinu... :-)