Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Röhrich, Lísková

     Dne 12. září 1938 večer zastavila hlídka SOS na silnici z  Nemanic na hraniční přechod Lísková západně od Domažlic osobní a nákladní automobil. Při tom byl na křižovatce u obce Nemanice místním nacistou Josefem Herbrichem těžce do břicha a ruky zraněn dozorce finanční stráže Emanuel Engel. Jeho kolegové - dozorce finanční stráže Josef Röhrich, četnický strážmistr Vincenc Prudký a dozorce finanční stráže František Horešovský pronásledovali na dvou motocyklech nákladní auto, které zastavilo v zatáčce směrem k Mýtnici. Zde hlídku SOS přivítala silná střelba, před kterou musela ustoupit na nemanickou četnickou stanici. Henleinovci po zastřelení vlastního řidiče Josefa Paa (zastřelen při zbrklé střelbě svými lidmi) uprchli ještě v noci přes hranice do Bavorska. V noci dorazila do Nemanic 1. četa četnického pohotovostního oddílu vrchního strážmistra Pekelského z Domažlic, všude však již byl klid. V dalších zářijových dnech se příslušníci hlídek SOS z Lískové a z Nemanic střetávali s tlupami ordnerů, které zejména v noci přepadávaly jejich bojová stanoviště.

     Při těchto bojích u obce Černá Řeka byl dne 27. září zastřelen velitel čtyřčlenné hlídky, dozorce finanční stráže Josef Röhrich, který 12. září večer u Lískové bojoval s ordnery (dne 1.10.1938 pohřben v Pardubicích). Smrt J. Röhricha připomíná pomník u budovy hraničního přechodu Lísková.

Zdroj.:

Pohorský, V.: O hranice se nejdná, o hranice se střílí, Hraničáři pod Luží ´38,  ČsOL jednota Mladá Boleslav a Fortprint, 2003.

Fotografie:

Milan Jenčík, Plzeň

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pomník Josefa Röhricha

(Radek Mathauser, 20. 4. 2018 5:55)

Jako dospívající jsem jezdil okolo původního pomníku dozorce Josefa Röhricha v podobě dřevěného kříže se stříškou a kovovou kruhovou tabulkou. Stálo by za to zjistit, kam se poděl. Možná je v muzeu v Domažlicích. S pozdravem a poděkováním RM