Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Minář, Broumov

Fotografie pomníku respicienta finanční stráže Josefa Mináře, který byl 27. září 1938 postřelen a následně ubit henleinovci při přepadu celnice v Broumově. Krásný pomník byl slavnostně odhalen v roce 1946. 

 

Současné fotografie zaslal čtenář našich stránek pan Tomáš. Velmi děkujeme. Dobový snímek je z našeho archivu.

 

Máte i Vy snímky pomníčků příslušníků finanční stráže? Nebo i jiné fotografie, které se váží k historii tohoto sboru? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Po stopách Josefa Mináře

(Petr Gratias, 2. 1. 2021 22:28)

V roce 2008 jsem s rodinnými příslušníky přijal pozvání od Obce Broumov k slavnostnímu setkání při příležitosti 70. let od zavraždění mého prastrýce z matčiny strany, pana Josefa Mináře. Byla přítomna tehdy i moje matka, která byla neteří Josefa Mináře. Pocházel ze selské rodiny z vesnice Vitějeves na Svitavsku v oblasti Vysočiny. Původně měl převzít po svém otci rodný dům s polnostmi, ale protože se nepohodl se svým otcem, rozhodl se odejít do státních služeb a později se stal respicientem finanční stráže. Byl ženatý a měl dvě děti.... Ostatní osudy jsou dostatečně známy z historických událostí. Musím konstatovat, že jsem sice svého prastrýce nepoznal (narodil jsem se až 10 let po skončení druhé světové války), ale přesto jsem na něho velmi hrdý. Byl to statečný člověk, který neopustil svoje místo, třebaže asi tušil, že při střetnutí s ordnery nemůže úřadovna finanční stráže odolat..... Celé setkání v roce 2008 bylo velmi důstojným a výtečně připraveným a tak po 13 letech bych chtěl znovu poděkovat tehdejšímu panu starostovi a místním občanům Broumova, kteří nás velmi vlídně přivítali a ubytovali. Nemohl jsem, stejně jako ostatní rodinní příslušníci odolat dojetí, když jsem viděl s jakou péčí se v Broumově ctí jeho památka.

Re: Po stopách Josefa Mináře

(Jaroslav Beneš, 3. 1. 2021 18:14)

Dobrý den,

děkuji za zajímavé informace. Mohl by jste mi prosím napsat na mbbb/zavináč/seznam.cz Velmi se zajímám o historii finanční stráže a o život a osud pana Mináře,

děkuji,

S pozdravem,

Jaroslav Beneš