Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Kloub, Vejprty

V červenci 1945 byla ve Vejprtech na budově celního úřadu odhalena pamětní deska dozorci finanční stráže Josefu Kloubovi, který zde padl 22. září 1938 při ozbrojeném přepadení celního úřadu příslušníky sudetoněmeckého freikorpsu.

  

Desku nechali zhotovit zaměstnanci finanční stráže a celního úřadu ve Vejprtech. Budova celního úřadu byla zbourána v roce 1954 a pamětní deska byla uložena na MNV Vejprty, kde se v běhu let ztratila.

  

Zhotovení nové pamětní desky a její umístění zaplatil vejprtský městský úřad na základě iniciativy p. Václava Holáta.

  

Pan Václav Holát nám zaslal i fotografii pamětní desky, za což mu velmi děkujeme.  

  

Víte někdo něco víc k celé události?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Josef Kloub, Vejprty

(Zdeněk Ternavčuk, 19. 5. 2013 10:29)

doz. fin. stráže Josef KLOUB
V měsíci září 1938 byl dán rozkaz k přemístění družstva do budovy celního úřadu ve Vejprtech, kde bylo 12. září o 23. hod. družstvo v budově obklíčeno asi 350 příslušníky SdP a vyzváno k vydání všech zbraní. Ty však vydány nebyly. Bylo dosaženo telefonického spojení s četnickou stanicí ve Vejprtech a žádáno o okamžitou posilu tamních členů SOS. Příchodem posily bylo umožněno vyprostiti se z obklíčení a společně rozehnati všechny zfanatizované henleinovce. Ještě téže noci po zajištění celní budovy osvobodili příslušníci SOS zajaté české zaměstnance dráhy, pošty a ostatních úřadů, kteří byli po obsazení jejich pracovišť uvězněni Němci ve sklepích místní „Turnhalle“. Druhý den bylo ve městě vyhlášeno stanné právo a zaveden opět pořádek. — v Vejprty 1938.Dne 22. září ve 12.15 hod. byl náhle přepaden asi 300 henleinovci celní úřad a tím současně stanoviště družstva SOS. Při tomto přepadu došlo k přestřelce, ve které byl zastřelen pom. doz. Josef Kloub a při výkonu služby na celništi těžce zraněn doz. Karel Kára. Zraněnému se podařilo uniknouti k poštovnímu úřadu, odkud byl po první pomoci převezen do kladenské nemocnice. Družstvo, které bylo soustředěno v zadní místnosti celní budovy, bylo nuceno pro přesilu ustupovati za neustálé střelby městem na své bojové stanoviště na okraj lesa. Na této pozici pak setrvalo až do 4. října, kdy byl nařízen ústup z hranic.