Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Blecha, Perín, Slovensko

Dozorce František Blecha, původem z Komárovic (okres Moravské Budějovice) sloužil v roce 1938 na slovenském oddělení finanční stráže v Períne. Dne 4. listopadu 1938 nastoupil dozorce Blecha službu spolu s přiděleným vojákem v rámci SOS. O normální hraniční službě v té době již nemohlo být ani řeči. Maďarští teroristé byli aktivní a bylo proto nutné nejvyšší opatrnosti. Bohužel ani velká opatrnost nestačila. Hlídka dozorce Blechy byla napadena teroristy Júliosom Szénayom a Jurajom Štefanom. Oba dva bydleli ve vedlejší obci Chym. Voják, který byl s dozorcem Blechou na hlídce, se přidal k útočníkům, kteří dozorce Blechu těžce zranili výstřelem z pušky. Dozorce Blecha byl převezen do nemocnice v Košicích. Odsud byl evakuován do Prešova, kde 22. listopadu 1938 svým zraněním podlehl. Dne 12. listopadu 1938 museli i zbývající příslušníci finanční stráže z Perína opustit své postavení. Ale i za těchto všech těžkostí uspořádali mezi sebou sbírku a svému kolegovi Blechovi postavili důstojný náhrobek. Text na pomníku „Nech Ti je zem Slovenská ľahká“ byl ale v následujícíh letech Maďarům trnem v oku. 

Jedinou fotografii k celému případu, kterou se nám podařilo získat, je snímek hrobu Frantika Blechy, který byl otištěn v časopisu Finanční stráže "Hlas hranice".  Bohužel ani nevíme, kde na východním Slovensku tento hrob stojí, nebo stál. Víte někdo víc? 

Zdroj: časopis Hlas Hranice, č. 10/1946.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentar k clanku

(eva singovszka, 23. 12. 2014 18:17)

Precitala som si clanok o dozorcovi Blechovi. Pochadzamori z obce Perin a preto ma zaujal tento clanok. Z rozpravania mojich starych rodicov ako hovorili, ze v budove zakladnej skoly, ktoru som navstevovala ako dieta boli kasarne pre financov. Meno jedneho z tych co ho tazko zranili je mi zname, pretoze jeho menovec , mozno to bol jeho syn pracoval v polnohospodarskom druzstve v Perine. Z rozpravania starych rodicov bola to zla doba a na madarov nemali dobre spomienky. Tolko vam viem napisat, ked si na nieco spomeniem pridam komentar.