Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oldřich Novotný, Velký Šenov

Jednou z prvních obětí z řad finanční stráže v osvobozeném Československu se stal respicient finanční stráže Oldřich Novotný, zavražděný u Lipové ve Šluknovském výběžku. Respicient Novotný byl zastřelen při výkonu služby dne 5. dubna 1946.

 

Na místě činu byl 29. června 1947 odhalen pomník na tuto vraždu. Záštitu nad odhalením pomníku převzal ministerský inspektor finanční stráže Dr. František Kreysa. Slavnosti se zúčastnila i hudna finannční stráže z Prahy. V Hanšpachu (dnes Lipová) byl promítán též krátký film ze života finanční stráže.

Desítky pomníků a pamětních desek jsou rozesety podél naší státní hranice a připomínají nelehkou službu a velké oběti finanční stráže. V neděli 29. června 1947 k nim přibyl i pomník respicienta finanční stráže Oldřicha Novotného z oddělení Velký Šenov. Odhalení pomníku se stalo velkým událostí u finanční stráže, ale i u obyvatelastva z blízkého i dalekého okolí. 

V předvečer vlastního odhalení pomníku se konala tryzna za zemřelého kolegu v sále "Střelnice" ve Velkém Šenově za velké účasti vzácných hostů. Tryzny ze zúčastnil ministerský inspektor finanční stráže Dr. Kreysa, zemský inspektor finanční stráže Dr. Novák, přednosta vrchního inspektorátu finanční stráže v Jablonném v Podještědí vrchní inspektor I. třídy Josef Medlík, jeho zástupce vrchní inspektor II. třídy Novák, přednosta inspektorátu Hanšpach (Lipová) vrchní inspektor Ludvík Beneš a další.

Tryznu zahájil správce oddělení ve Velkém Šenově vrchní respicient Novák a na to zazněly zvuky předehry ze Smetanovy Hubičky, kterou zahrála hudba sboru finanční stráže z Prahy, kterou řídil vrchní respicient Makovec. Poté byl promítnut premiérově krátký film "Stůj, finanční stráž", který byl dobrou propagací sboru finanční stráže. Vždyť filmová scéna zavraždění kolegy finančníka ve službě měla tolik společného se zavražděním Oldřicha Novotného. Oba chtěli splnit přísahu, kterou dali státu a národu. Slavnostní projev o životě respicienta Novotného pronesl vrchní respicient Veselý. V další části pořadu zazněla přednáška osvětového referenta finanční stráže země České inspektora Švitorky "Stráž na hranici" a recitace a zpěv žáků místních škol a také sborová recitace kolegů z oddělení finanční stráže Velký Šenov.

V neděli 29. června 1947 dopoledne se konal koncert hudby finanční stráže na náměstí ve Velkém Šenově. Do Velkého Šenova přijel i zástupce ministerstva financí Dr. Czesaný. Ten pronesl projev k nastoupené jednotce finanční stráže. Po něm i ministerský inspektor Dr. Kreysa. Oba dva se zabývali situcí ve sboru finanční stráže a vyhlídkami do budoucna. Oba dva se ale bohužel ve svých předpovědích mýlili.  

Odpoledne se na náměstí ve Velkém Šenově seřadil průvod, který za účasti čestné roty finanční stráže a většího množství příslušníků sboru Sokola, Junáka, Svazu branosti, Hasičstva i civilního obyvatelstva odešel za zvuků hudby finanční stráže na místo, kde byl 5. dubna minulého roku respicient Novotný zavražděn. 

Na místě byla provedena přehlídka čestné čety finanční stráže presidiálním šéfem  Dr. Czesaným. Poté, před zahaleným pomníkem, přivítal všechny přítomné respicient Veselý.  Dr. Czesaný jako zástupce ministerstva financí zdůraznil,  že tato slavnost není žádnou radostnou událostí a dále hovořil o Oldřichu Novotném a o budoucnosti a povinnostech finanční stráže. Poté promluvil ještě inspektor Brož z Varnsdorfu, ředitel v.v. Mejsnar, zástupci ONV a MNV. Následně byl památník odhalen a předán zástupci MNV Hanšpach (Lipová) do opatrování. Státními hymnami byla tato pietní slavnost zkončena.

  

Místní národní výbor ve Velkém Šenově jmenoval svým čestným občanem respicienta finanční stráže Oldřicha Novotného in memoriam. Zároveň bylo usneseno přejmenovat jednu z městských ulic na ulici Oldřicha Novotného. Tímto jmenováním projevila obec Velký Šenov poctu zákeřně zabitému členu finanční stráže, který bránil národní majetek před odvlečeím do Německa. 

 

Existuje tato ulice vůbec ještě ve Velkém Šenově? Znají vůbec ve Velkém Šenově případ Oldřicha Novotného?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Oldřich Novotný

(Jaroslav Beneš, 28. 7. 2012 20:37)

Dobrý den,

škoda, že se dnes již ta ulice nejmenuje po Oldřichu Novotném. Jeho pomník není v špatném stavu, bohužel, když jsem tam byl naposled někdo ukradl plastiku čsl. lva. No, byla bronsová ... :-(

Odpověď na výše uvedenou otázku.

(milavs, 24. 7. 2012 18:52)

Samozřejmě tato ulice ve Velkém Šenově ještě existuje a to pod názvem mikulášovická. Od této tragické události doznala ulice mnoho změn. Domy se bouraly a nové zase stavěly. Osobnost respektive pomník Oldřicha Novotného si doufám tvrdit, že je tu velmi dobře znán.