Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Vašák, Horní Polubný

Pan Jiří Suchánek nám poskytl k publikování na našich stránkách fotografie z pozůstalosti příslušníka Finanční stráže Josefa Vašáka. S využitím našich archivů jsme k němu a k jeho fotografiím vytvořili i krátký text.  

Josef Vašák se narodil 9. května 1913. Vojenskou presenční službu vykonal u spojovací baterie 305. dělostřeleckého pluku v Táboře v roce 1934. K finanční stráži nastoupil 29. března 1938 a jako pomocný dozorce sloužil u oddělení v Horním Polubném.  Současně se stal i příslušníkem stráže obrany státu.

Oddělení finanční stráže Horní Polubný tvořilo družstvo SOS č. 140, které náleželo k praporu SOS Liberec. Družstvo tvořilo 11 finančníků z Horního Polubného a 10 členů vojenských posil. Družstvo č. 140 mělo za úkol pozorovat a hájit řeku Jizeru a železniční most. V lese u svého stanoviště si SOSáci vybudovali srub, který nazývali „Vila SOSna“. V úseku družstva k žádnému boji až do konce září 1938 nedošlo, za celou dobu zde zazněly pouze ojedinělé výstřely.

Po Mnichovské dohodě opustilo družstvo 1. října 1938 svoje stanoviště a postupně ustupovalo do Velkých Hamrů a do Plavů. Dne 10. října 1938 dorazili do Sklenařic. Ve Sklenařicích ale nezůstali, jejich ústupová pouť z historických hranic skončila až 20. října 1938 ve Vysokém nad Jizerou.  Zde, na „dřevěné hranici“, bylo vybudováno oddělení finanční stráže a celní úřad.

Po okupaci zbytku republiky sloužil Josef Vašák u různých úřadů, k 31. prosinci 1939 na berním úřadu v Praze II a v prosinci 1941 v Praze na potravní dani na čáře.

 

Jak vidíte, výše uvedené informace nejsou úplné. Znáte někdo další podrobnosti pro doplnění?

Text: Jaroslav mbbb Beneš a Jiří Suchánek

Fotografie: Jiří Suchánek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář