Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava o finanční stráži v Lužických horách ve Cvikově

2. 8. 2015

Jednota Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi ve spolupráci s odborem kultury města Cvikova pořádají v galerii Multifunkčního kulturního centra Sever ve Cvikově výstavu „Finanční stráž v Lužických horách“. 

hvozd-3-sm.jpg

Výstava mapuje historii sboru finanční stráže v Lužických horách od jeho založení v roce 1843 až do likvidace v průběhu roku 1949. Finanční stráž je dnes již polozapomenutý ozbrojený sbor, který v rámci rezortu ministerstva financí střežil státní hranici. Výstava připomíná historii finanční stráže a její organizační vývoj v regionu Lužických hor. Je připomenuto i zapojení finanční stráže do struktur Stráže obrany státu a boj na obranu republiky na podzim roku 1938. Stranou nezůstávají ani informace o obnově finanční stráže v roce 1945, ale i násilné likvidaci v roce 1949. Návštěvník výstavy se taktéž dozví základní informace o bývalých celních úřadech v Lužických horách, kde také pracovali příslušníci finanční stráže. Na výstavě jsou i ukázky stejnokrojů z různých období historie sboru finanční stráže.

Výstava byla otevřena v neděli 2. srpna slavnostní vernisáží a potrvá až do 13. září 2015. V rámci ukončení výstavy se budou v neděli 13. září konat i dvě doprovodné akce. Tou první bude od 10,00 hodin vzpomínkový akt u pomníku čsl. hraničářů na hraničním přechodě Dolní Světlá Waltersdorf. Úplnou tečkou za výstavou pak bude od 14,00 v prostorách výstavy přednáška o finanční stráži se zaměřením na region Lužických hor.

Pozvánka na výstavu.

Fotogalerie z vernisáže.

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář