Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tradiční vzpomínka na finanční stráž v Lužických horách

7.jpgV neděli 13. září 2015 se v Dolní Světlé uskutečnilo již tradiční vzpomínkové setkání na příslušníky Stráže obrany státu a finanční stráže. Celé setkání organizovala Československá obec legionářská Jednota Mladá Boleslav.

Vzpomínka začala v netradiční dobu, již v 10 hodin dopoledne, vlastním pietním aktem. Důstojnou kulisu celému aktu tvořili opět dobově stejnokrojovaní příslušníci finanční stráže a armády. Vzpomínkové akce se účastnili i příslušníci Policie České republiky z České Lípy. V průběhu vzpomínky zazněly také již tradičně autentické nahrávky z roku 1938. Vlastní pietní akt začal vyhlášením mobilisace, tedy stejným hlášením, které 23. září 1938 ve večerních hodinách vysílal i Československý rozhlas. Po přivítání přítomných ze strany předsedy Jednoty br. Tomáše Pilvouska promluvil br. Jaroslav Beneš. Ve svém projevu přiblížil přítomným historické souvislosti a důvody našeho setkání. Připomněl, že svoboda a demokracie nám není automaticky dána, ale že byla vybojována a že je nutné si ji chránit i do budoucna. Připomněl i morální marasmus, ve kterém se nachází jak naše republika, tak i Evropská unie.

Poté následovalo položení věnců a kytic k pomníku, symbolicky zakončené tóny vojenské večerky. Následující čestnou salvou jsme si opět připomněli oběti našich předků, které nesmí býti zapomenuty. Krátkou řeč následně pronesl i zastupitel města Česká Lípa Dr. Miroslav Hudec. Celý vzpomínkový akt byl zakončen tóny naší krásné Československé státní hymny, a to z originální nahrávky ze září 1938. S přítomnými se následně rozloučil předseda naší Jednoty br. Pilvousek a celý pietní akt ukončil vojenský signál "Odtroubeno".

Vzpomínkového aktu se účastnilo poměrně malé množství diváků, i když počasí bylo příjemné. Netradiční čas pravděpodobně vykonal své.

Odpoledne pak pokračoval program v Kulturním centru Sever ve Cvikově, kde od 2. srpna 2015 probíhala výstavy o finanční stráži se zaměřením na Lužické hory. V rámci ukončení výstavy proběhla od 14 hodin hojně navštívená přednáška na toto téma. Br. Jaroslav Beneš ve své více jak hodinové přednášce osvětlil důvody vzniku finanční stráže a její celkovou historii. Ve druhé části přednášky se pak zaměřil detailně na historii finanční stráže v Lužických horách. Celá přednáška byla provázena bohatou fotografickou dokumentací. Po skončení přednášky následovala diskuse a po jejím ukončení již jen závěr oficiální části celého dne a rozebrání výstavy.

Za rok zase na shledanou v Lužických horách.

Fotogalerie z celé akce je zde.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář