Jdi na obsah Jdi na menu
 


dozorce Josef Navrátil, Vrchní Orlice, I.

25. září 1938 v obci Vrchní Orlice (dnes osada obce Bartošovice v Orlických horách) v půl páté ráno  henleinovci  u budovy německé školy zákeřně napadli střelbou dvoučlennou hlídku SOS, kterou tvořili dozorce finanční stráže Josef Navrátil a vojín Bárta. Dozorce Navrátil byl těžce zraněn do zad, vojín běžel pro pomoc. Když dorazila posila, byl již v okolí klid. Dozorce Navrátil ale v rychnovské nemocnici 2. října podlehl svému zranění. 

Tragickou událost připomíná ve Vrchní Orlici pomník s textem: „Zde byl v době zvýšeného ohrožení republiky dne 25.9.1938 ve věku 28 let německým vrahem zákeřně zastřelen JOSEF NAVRÁTIL doz. fin. stráže jako člen „Stráže obrany státu“. NEZAPOMÍNEJME!“.

Pomník byl vytvořen podle návrhu profesora reálného gymnásia v Kostelci nad Orlicí Antonína Militkého. Odhalení pomníku proběhlo 6. července 1946 za účasti zemského inspektora finanční stráže Dr. Nováka.

Fotografie pomníčku z Vrchní Orlice nám zaslal Ladislav Havelka, děkujeme.

    

Dozorce Josef Navrátil byl pohřben 5. října v Sudkově u Šumperka za osobní účasti velitele hraniční oblasti 35 brigádního generála Karla Kutlvašra. Kromě hrobu je v Sudkově i pomník na oběti války, kde je jméno dozorce Navrátila též uvedeno.

Fotografie pomníčku a hrobu ze Sudkova nám zaslal pan Jiří Vaněček, děkujeme.

  

Dobové fotografie pochází z archivu autora stránek Jaroslava mbbb Beneše a Jiřího Nováka. Jiřímu Novákovi za poskytnutí snímku děkujeme!

                  

druhá galerie pomníčku Josefa Navrátila je zde:

/fotoalbum/pomnicky-z-let-1938-a-1939/dozorce-josef-navratil_-vrchni-orlice_II

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

(Klára Nováková , 18. 1. 2016 23:24)

Je úžasné najít článek o rodinném příslušníkovi z doby tak dávné. Za to tvůrcům těchto stránek děkuji. Na fotografii u strážního domku ovšem stojí můj dědeček, Jaroslav Rázek, druhý zprava a nikoliv první zleva, jak je napsáno v popisku. Chtěla jsem se o tom zmínit aby informace byly korektní. Ještě jednou děkuji! S pozdravem, vnučka Klára

Re: Poděkování

(Jaroslav Beneš, 24. 1. 2016 16:47)

Dobrý den paní Nováková,

mohla by jste mi prosím napsat na: mbbb@seznam.cz Velmi Vám děkuji za zpřesnění informací o fotografii. Mám ji z pozůstalosti jiného příslušníka sboru finanční stráže.
Děkuji
s přátelským pozdravem,

Jaroslav Beneš

Re: Poděkování

(Jaroslav mbbb Beneš, 20. 9. 2009 18:48)

Dobrý den,
děkuji za Váš příspěvek. Na dnešní vzpomínkovou akci jsem se i chystal, ale bohužel něco mi do toho vlezlo. Já také považuji za velmi správné, že se podobné vzpomínkové akty konají a že se pomníčky padlých hraničářů udržují.
Doufám, že se Vám tyto stránky líbí a jestliže ano, doporučujte nás přátelům a známým :-)
Když nám pošlete fotografie z dnešní vzpomínkové akce, rádi je zde zveřejníme.
Díky.
mbbb

Poděkování

(samson 42, 20. 9. 2009 18:39)

jsem velice rád,že jsem našel vaše stránky,ani v místě události na J.Navrátila nezapomínají,zrovna dnees t.j.20.září 2009,se konala na Vrchní orlici malá vzpomínka na finančníka a celou událost péčí obce,celsní správy a KVH Náchod.